Korai vek
Liverpoolban szletett, s az Arnold Grove 12. szm hzban lakott gyermekkorban. ltalnos iskolba a Penny Lane kzelbe jrt, a Dovedale Infantsba. Ksbb a Liverpool Institute-ba kerlt, szegny dikknt, s diktrsai gy emlkeztek r, mint aki csendesen, egyedl lt a sarokban. Az 1950-es vek kzepn ismerte meg Paul McCartneyt, aki ugyanebbe az iskolba jrt, s George 1958 februrjban mr az akkor Quarrymen nev egyttes gitrosa volt. Ksbb nevet vltottak, s bellk lett a Beatles.
Szerepe a Beatlesben
A zenekar npszersgnek a cscsn gyakran, mint a „Csendes Beatle” hivatkoztak r, s kzismert volt visszahzd termszete valamint a hiduizmus irnti, egyre nvekv rdekldse.
Harrison, a knnyed jtk, tallkony, elktelezett ritmus- s szlgitros zenjt olyan eladk befolysoltk, mint Chuck Berry, Carl Perkins s Chet Atkins. Br rendkvl kreatv gitros volt, a Beatles legtbb hres gitrszljt Paul McCartney tmutatsa alapjn vette fel, aki idnknt azt is elvrta tle, hogy az elads hangrl-hangra megegyezzen az ltala meglmodott dallammal.
Karrierjben fordulpontot jelentett az 1965-s amerikai turn, mely sorn egy bartja, David Crosby, a Byrds egyik gitrosa s nekes bevezette az indiai klasszikus zenbe, s bemutatta Ravi Shankar szitrmvsznek, aki hamarosan kzeli bartja s mentora lett. Harrisont gyorsan elvarzsolta a szitr, belemerlt az indiai zenbe, s npszersteni kezdte azt a nyugati vilgban. Indiba utazott, hogy leckket vagyen Shankartl, magval hozott egy szitrt, s lett az els a nyugati knnyzene trtnetben, aki hasznlta ezt a hangszert, mgpedig a „Norwegian Wood”-ban. Ksbb olyan szmokban is fontos szerepet sznt neki, mint a „Love You To” s a „Within You Without You”. Skra szllt Shankar rdekben, s nagyrszt neki ksznhet, hogy a szitrmvsz fellpett az 1967 jniusban rendezett Monterey Nemzetkzi Popfesztivlon.
Harrison s John Lennon voltak az elsk a Beatlesben, akik kiprbltk az LSD-t, 1965-ben, tudtuk nlkl, fogorvosuk londoni fogadsn. Harrison hamarosan rendszeresen fogyasztotta s lelkesen propaglta, br ksbb megtagadta hasznlatt.
Kzeli bartsgba kerlt Eric Claptonnal s az 1960-as vek vgn „Badge” cm szmot, ami a Cream bcsalbumn jelent meg, 1969-ben. Ez a szm volt az alapja a Beatles Abbey Road albumn megjelent „Here Comes the Sun”-nak, amit Clapton hts kertjben rt. Harrison 1966-ban felesgl vette Pattie Boydot; Clapton az 1960-as vek vgn beleszeretett a nbe, s viszonzatlan rzelmeit – kztudottan – a Derek & The Dominoes egyttessel 1971-ben kiadott, csodlatos „Layla and Other Assorted Love Songs” albumba nttte. m nem sokkal a megjelens utn Boyd elhagyta frjt, s 1979-ben vgl felesgl ment Claptonhoz. Mindezek ellenre a kt frfi bartsga tretlen maradt.
Ugyanez nem mondhat el Harrison s Paul McCartney kapcsolatrl. A „White Album” felvtelei alatt az lland vitk miatt Harrison tbbszr is azzal fenyegetztt, hogy elhagyja az egyttest. A kettejk kztti nyilvnval feszltsg jl lthat a „Let It Be” film szmos jelenetben, s ez odig fajult, hogy ekkoriban Harrison rvid idre ki is lpett a Beatlesbl.
Br nem volt a zenekar elsdleges zeneszerzje (Lennon s McCartney rtk a a hatalmas Beatles anyag legnagyobb rszt), de az idk folyamn Harrison dalszerzi kszsge sokat javult, s munkival fokozatosan elnyerte trsai s a kznsg elismerst. Az 1960-as vek kzepn Lennon s McCartney kezdte jobban elfogadni szmait, br ksbbi nyilatkozata szerint mindig nehzsgei voltak dalai felvtelvel, mert a tbbiek egy lemezre sosem engedtek be tbbet, mint egyet vagy kettt. Emlkezetes Harrison szmok ebbl az rbl az „If I Needed Someone”; „I Want To Tell You”; az indiai hatst mutat „Love You To”; a csps „Taxman”, a sokat szidott „Within You, Without You”, ami pedig a vilgzene egyik alaptja, vagy a „While My Guitar Gently Weeps”, amit nagyban befolysolt bartja, Roy Orbison zenje, s egy msik bartja, Eric Clapton jtszotta a gitrszljt; s a „Piggies”, ami szerencstlen mdon ksbb szerepet kapott Charles Manson gyilkossgi gyben.
A „Here comes the Sun” s a „Something” valsznleg a kt legjobb Beatles szerzemnye. St, a „Something”-ot Harrison egyik legjobb dalnak tarjk, amelyet mg Frank Sinatra is feldolgozott. Nvekv zeneszerzi termelkenysge prostva a lemezre juttats nehzsgeivel azt eredmnyezte, hogy a zenekar karrierjnek vgre jelents mennyisg kiadatlan anyagot halmozott fel.
A Maharishi Mahesh jgival val tallkozs nyomn ismerkedett meg Harrisont elszr a meditcival. 1969 nyarn a Beatles elksztette a „Hare Krishna Mantra” cm szmot, amit Harrison s a londoni Radha-Krishna templom hvei adtak el, s amely vilgszerte sok orszgban fenn volt a Top 10-es listn. Ugyan ebben az vben s John Lennon tallkoztak Swami Prabhupada A.C. Bhaktivedanta hindu szektavezetvel, a Krisna-tudat Nemzetkzi Trsasga irnytjval. Harrison hamarosan magv tette a Hare Krisna eszmit, s hallig kapcsolatban maradt velk. Mivel mg letben rjuk hagyomnyozta Lethmore Heath-i farmjt sokan feltteleztk, hogy halla utn nagy sszeget hagy majd a szervezetre. Ez megdlt, vgrendeletben nem kerltek megemltsre.
Halla
George Los Angelesben halt meg, egy bartja otthonban 2001. november 29-n, 58 ves korban. A hall oka tttes tdrk, amely megtmadta az agyat. Holttestt elgettk, s br a hrek szerint hamvait a Gangesz folyba szrtk, a ceremnit nem az elre bejelentett idpontban hajtottk vgre, hanem a nyilvnossg kizrsval. Halla utn csaldja a kvetkez nyilatkozatot tette kzz:
„gy hagyta el a vilgot, ahogy lt: bzva Istenben, nem flve a hallt, nyugalomban, csaldja s bartai krben. Gyakran mondogatta, hogy »minden vrhat, csak Isten keresse s egyms szeretete nem«”.
Utols albumt, a Brainwashedot, mely 2002 novemberben jelent meg, Dhani Harrison s Jeff Lynne fejezte be. Hallnak els vfroduljn, a „Koncert George-rt” keretben a kt mg l Beatle, Paul McCartney s Ringo Starr, s Harrison bartai a Royal Albert Hallban egy klnleges emlkkoncerten tisztelegtek eltte, melynek bevteleit a „Material World Charitable Foundation” kapta. Ravi Shankar lnya, Anoushka Shankar Jeff Lynne-el kzsen adta el az „Inner Light”-ot, Clapton s Lynne az „I Want To Tell You”-t s az „If I Needed Someone”-t, ,Tom Petty and The Heartbreakers (Jools Hollanddal Sam Brownnal) a „Taxman”-t s az „I Need You”-t. Starr nekelte a „Photograph”-ot, a Monty Python (Michael Palin, Terry Jones, Eric Idle and Terry Gilliam) a „The Lumberjack Song”-ot, McCartney s Starr kzsen a „For You Blue”-t. A finln az sszes elad kzsen nekelte a „Something”, a „While My Guitar Gently Weeps”, a „My Sweet Lord” (a billentyknl Billy Prestonnal) s a „Wah-Wah” cm Harrison-szmokat.
George Harrison s Aaliyah Haughton trtnelmet rtak azzal, hogy k eddig az egyetlen frfi ill. ni elad, aki posthumus kerlt fel a brit slgerlistk lre. Aaliyah a „More than a Woman”-el 2002. janur 13-n, George a „My Sweet Lord” j kiadsval 2002. janur 20-n. Harrison 2004. mrcius 15-n szlistaknt is bekerlt a Rock and Roll Hall of Fame-be.
Albumai:
· Wonderwall Music (Filmzene, 1968)
· Electronic Sound (1969)
· All Things Must Pass (1970)
· Concert for Bangladesh (1971)
· Living in the Material World (1973)
· Dark Horse (1974)
· Extra Texture (1975)
· The Best of George Harrison (1976)
· Thirty Three & 1/3 (1976)
· George Harrison (1979)
· Somewhere in England (1981)
· Gone Troppo (1982)
· Cloud Nine (1987)
· Traveling Wilburys, Vol. 1 (1988)
· Best of Dark Horse 1976-1989 (1989)
· Traveling Wilburys, Vol. 3 (1990)
· Live In Japan (1992)
· Brainwashed (2002)
· Dark Horse Years 1976-1992 (2004, box-set)
|